Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je večeras krivično-pravnu odgovornost za nerede u Skupštini Srbije, čije je današnje zasjedanje obilježeno bacanjem dimnih bombi, suzavca i jaja te naguravanjem u incidentima u kojima su, prema službenim saopćenjima, povrijeđene tri zastupnice.
Vučić je, gostujući na prorežimskoj komercijalnoj TV Pink, žestoko optužio opoziciji za incidente i “huligansko postupanje”, istaknuvši da “tako nešto u Srbiji nije viđeno u posljednjih 35 godina”, otkad postoji višestranački parlament.
Rekao je da traži krivično-pravnu odgovornost i čeka da vidi što će tužilaštvo napraviti.
Opozicioni zastupnik priznao da je unio veći dio pirotehnike
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je u povodu incidenta u parlamentu zatražilo da MUP prikupi obavijesti, pribavi dokaze i utvrdi ko su počinitelji djela koje kvalificira kao “teško krivično djelo protiv opće sigurnosti”.
Opozicioni zastupnik i predsjednik konzervativne Nove demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović priznao je na press konferenciji popodne da je on unio veći dio pirotehnike u skupštinu, istodobno negirajući da je bilo težih incidenata.
Vučić je Jovanovića nazvao “bijednikom” i upitao bi li takvi trebali voditi državu.
“Nećemo se umiriti dok oni koji su ovo napravili ne budu odgovarali”
Za opoziciju je rekao da su “prebogati i bahati”, istaknuvši da su opozicioni zastupnici “napali žene, svoje kolegice”.
“Nećemo se umiriti dok oni koji su ovo napravili ne budu odgovarali”, istaknuo je Vučić i rekao da su opozicioni lideri tokom nereda u Skupštini Srbije “zamalo ubili” jednu zastupnicu.
Ustvrdio je da studentskim i građanskim protestikma u Srbiji “pada podrška” i da je “gnjev promijenio stranu”.
Današnji incidenti u parlamentu samo su jedna od ilustracija višemjesečne političke i društvene krize potaknute protestima poslije pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru 1. novembra, za koju velik dio javnosti optužuje vlast, zahtijevajući odgovornost za korupciju koja je pridonijela tragediji te učinkovit rad institucija bez političkog utjecaja.
Brnabić oporbu optužila da radi incidente u maniri Kurtija
Skupština je danas na dnevni red stavila 62 tačke i niz zakona koji je predložila vlada u ostavci, dok je opozicija to smatrala nelegalnim, zahtijevajući da prvo bude konstatirana ostavka premijera Miloša Vučevića, podnijeta 28. januara, koja povlači i pad cijele vlade.
Predsjednica Skupštine Ana Brnabić je, nakon što se situacija primirila, opoziciju optužila da radi incidente u maniri kosovskog premijera Albina Kurtija, ustvrdivši da Skupština danas usvaja zakone kako bi se “ispunili zahtjevi studenata u blokadi”, s obzirom na to da je jedan od njihovih zahtjeva i poboljšanje stanja u visokom obrazovanju.
Vlast pokušava amortizirati masovne proteste studenata kojima se ponajprije traži objavljivanje svih detalja vezanih uz smrtonosni pad nadstrešnice u Novom Sadu izazvan traljavom rekonstrukcijom kolodvora i koruptivnim poslovima. Poboljšanje studentskog standarda i materijalnih uslova za visoko obrazovanje četvrti su zahtjev studenata koji već duže od tri mjeseca blokiraju 60-ak fakulteta sva četiri državna univerziteta, a svojim su protestima potaknuli masovnu podršku svih društvenih skupina širom Srbije.
Izvor: Slobodna Bosna