Vlada FBiH usvojila izmjene zakona: Penzionere očekuju značajne promjene

 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je izmjene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, koje bi se početkom naredne godine trebale naći pred Parlamentom FBiH. Predložene izmjene donose novi način usklađivanja penzija, koji podrazumijeva njihovo povećanje dva puta godišnje – u januaru i julu – u skladu s rastom plata i troškova života.

Prema predloženom modelu, januarsko usklađivanje vršit će se na osnovu ekonomskih pokazatelja iz prethodne godine, dok će se julsko odnositi na kretanje plata i troškova života u prvih šest mjeseci tekuće godine. Zamjenik predsjednika Udruženja penzionera FBiH Haso Halilović istakao je da se, prema trenutnim procjenama, ukupno povećanje penzija može kretati između 17 i 17,6 posto.

„Jedno povećanje bi bilo u januaru, na osnovu podataka iz 2025. godine, a drugo u julu, prema rastu plata i troškova života u prvih šest mjeseci 2026. godine. Ukupno povećanje, prema sadašnjim procjenama, moglo bi iznositi između 17 i 17,6 posto“, naveo je Halilović.

Za oko 220.000 penzionera koji primaju minimalnu penziju to bi značilo povećanje od približno 65 maraka. Ipak, mnogi smatraju da ni to neće biti dovoljno za osnovne životne potrebe. Penzioneri ističu da najveći dio primanja odlazi na lijekove i režije, te da bez pomoći porodice teško uspijevaju preživjeti mjesec.

„Minimalna penzija jedva pokriva lijekove i osnovne troškove. Sve ostalo je snalaženje“, kaže jedna penzionerka. Druga dodaje da se trude kako znaju i umiju da kupe ogrjev, plate račune i nabave terapiju, dok treća ističe da je bez pomoći porodice gotovo nemoguće sastaviti kraj s krajem.

Iz Sindikata penzionera Grada Tuzle upozoravaju da ovakva povećanja ne prate realan rast cijena. Predsjednik Sindikata Muhamed Ramić smatra da će nova poskupljenja brzo poništiti efekat povećanja penzija.

„Ovo povećanje neće pokriti ni osnovne troškove. Cijene stalno rastu, a razlika među penzionerima je sve veća. Onaj s većom penzijom dobit će i do 600 maraka povećanja, dok će onaj s minimalnom dobiti tek oko stotinu maraka“, rekao je Ramić.

Halilović naglašava da su predložene izmjene kompromisno rješenje u trenutnim okolnostima. Prema njegovim riječima, model je prihvatljiv i za Vladu i za penzionere, ali i za održivost penzionog fonda, s obzirom na sve nepovoljniji odnos broja zaposlenih i penzionera.

„Ovo je realno rješenje u ovom trenutku. U budućnosti se mora ići ka tome da rast penzija u potpunosti prati rast plata, a ne da se određuje kroz parcijalne procente“, poručio je Halilović.

Iz Udruženja penzionera FBiH poručuju da su izmjene korak naprijed, ali upozoravaju da bez ozbiljnih ekonomskih reformi, suzbijanja rada na crno i jačanja penzionog fonda neće biti trajnog rješenja za dostojanstven život penzionera.


 

Check Also

Ispovijest Bosanke: “Došla sam u Beograd, tražila parking. Naišla sam na policajca koji je vidio moje bosanske table i evo šta mi je rekao…”

Bosanka doživjela gest policajca u Beogradu koji je dirnuo region: “Ovo se ne zaboravlja” Jedna …

Odgovori