Tuzla je ponovo uzdrmana incidentom koji nosi političku i nacionalnu dimenziju. U večernjim satima, u samom centru grada, u blizini Kapije – mjesta koje nosi duboko emotivno značenje zbog stradanja civila tokom rata – fizički je napadnut mladić iz drugog dijela Bosne i Hercegovine.

Prema dostupnim informacijama, do napada je došlo nakon što se mladić fotografisao noseći majicu s natpisom „Sve je isto kao pre“. Taj natpis su pojedini građani doživjeli kao provokaciju, s obzirom na simboliku Kapije i bolnu kolektivnu memoriju vezanu za 25. maj 1995. godine.
Nezvanično, u vezi s incidentom se dovode pripadnici navijačke grupe Fukare Tuzla, iako ova informacija još uvijek nije zvanično potvrđena. Takođe, prema nepotvrđenim izvorima, napadnuti mladić je zaposlen u državnoj službi, u sektoru sigurnosti, što dodatno komplikuje okolnosti ovog slučaja.
Motiv napada se, kako se pretpostavlja, veže upravo za natpis na majici, koji je na tom mjestu i u tom kontekstu izazvao snažne reakcije. Javnost je podijeljena, dok jedni osuđuju nasilje, drugi naglašavaju važnost poštovanja kolektivnog pijeteta.
Policija je zaprimila prijavu i trenutno provodi istragu kako bi se rasvijetlile sve okolnosti događaja, uključujući identitet napadača i moguće motive, bilo lične, političke ili organizovane prirode.
Nadležni organi pozvani su da djeluju u skladu sa zakonom, a iz civilnog društva stižu pozivi za smirenost i poštovanje svih žrtava, kao i izbjegavanje eskalacije tenzija.
data-nosnippet>