Stojanović o Dodiku: Opasna izjava, nastavak politike koja je donijela genocid
Sarajevo, 28. april 2025. – Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Igor Stojanović oštro je reagovao na izjavu predsjednika RS Milorada Dodika, koji je Bošnjake pozvao da se “vrate pravoslavlju”.
U objavi na Facebooku, Stojanović je istakao da je ova izjava ne samo skandalozna, već i opasna, te da podsjeća na politike koje su dovele do najtežih zločina u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.
“Njegova izjava da bi Bošnjaci trebali ‘vratiti se pravoslavlju’ nije samo skandalozna, nego i opasna. To je nastavak politike koja je u prošlosti donijela ratove, etnička čišćenja i genocid,” poručio je Stojanović.
“Bosne i Hercegovine je bilo i prije Dodika – i biće je nakon njega”
Stojanović je naglasio da BiH nije nastala dekretom niti će nestati zbog prijetnji.
“Vijekovima na ovoj zemlji zajedno žive Bošnjaci, Srbi, Hrvati i svi drugi narodi. Politika negiranja drugog naroda ne vodi jačanju RS niti zaštiti Srba. Vodi samo u izolaciju, siromaštvo i sramotu,” napisao je.
Poziv na izgradnju države jednakih
Zaključno, Stojanović je poručio:
“Bosne i Hercegovine je bilo prije Dodika, i bit će je dugo nakon njega – sa Bošnjacima muslimanima i svim drugima koji žele da grade državu jednakopravnih.”
data-nosnippet>
