U toku je 20. posebna sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj se razmatraju Nacrt novog entitetskog ustava i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS po hitnom postupku.
Sa skupštinske govornice obratio se Draško Stanivuković, upozoravajući na potencijalne opasnosti.
“Dejtonski sporazum, ma kako nam se sviđao ili ne, predstavlja rijeku Rubikon koju ne smijemo preći. On je garant mira i stabilnosti, i sve mora biti podređeno njemu”, istaknuo je Stanivuković.
Dodao je da rukovodstvo RS svojim najavama i zakonima, posebno zabranom SIPA-e i Tužilaštva, već prelazi tu simboličnu granicu.
“Da li danas kancelarije SIPA-e rade u Banja Luci? Postavlja se pitanje: čiju međunarodnu podršku imamo za novi Ustav? Trenutni Ustav donesen je u miru i verificiran od svjetskih sila. Da li je mudro mijenjati nešto što ima globalnu podršku, a zamijeniti ga nečim što je nepoznato?”, pitao je Stanivuković.
On je istaknuo da su ovo dileme ne samo građana RS, već i SPC-a, kao i drugih rukovodilaca.
“Da li se Ustav mijenja u vrijeme kada je najbolje za RS ili za pojedince? Zar nije pametnije krenuti s manjim koracima, kako ne bismo izazvali šire društvene nemire?”, rekao je.
Stanivuković je također podsjetio na član Ustava BiH koji kaže da BiH preuzima nadležnosti o kojima se entiteti dogovore. “O SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu postojala je saglasnost. Nažalost, neke stvari koje nam se ne sviđaju postale su dio Ustava i Dejtona”, rekao je.
Upitavši Dodika, Stanivuković je rekao: “Da li svaki Srbin želi ovo sto posto? Ja svim srcem želim da vratimo svih 80 nadležnosti. Ali, želje su jedno, a snaga, kapaciteti i sposobnosti su drugo. Kada čovjek prekorači svoje mogućnosti, završi u rastrojstvu. Isto vrijedi i za zemlju. Hoćemo li izdržati ili posrnuti?”
Podsjetio je na sudbinu Srba u Hrvatskoj, koji su izgubili sve nakon što su obili planove u ratu. “Pazite da ne ugrozimo ono što imamo”, poručio je Stanivuković.
Podsjetimo, Nacrt Ustava RS predviđa definiranje RS kao države srpskog naroda, pravo na samoopredjeljenje, osnivanje vlastite vojske, ukidanje Vijeća naroda, te davanje ovlasti Ustavnom sudu RS koji bi bio iznad odluka Ustavnog suda BiH. Također, jedan od aspekata je i pravo na referendum te udruživanje u državnu zajednicu s drugim državama.
Izvor: Crna Hronika