Soreka: BiH skrenula sa evropskog outa

 


Soreka: “Razočaran sam jer je BiH skrenula sa evropskog puta”


Luiđi Soreka, šef Delegacije Evropske unije u BiH, izrazio je razočaranje zbog zastoja Bosne i Hercegovine na evropskom putu, ističući da su političke elite skrenule pažnju s prioriteta građana – članstva u EU.

“Namjere kreatora politika sada su usmjerene na neka druga pitanja. Skrenulo se sa evropskog puta, a građani žele budućnost u EU. Naravno da sam razočaran”, poručio je Soreka u razgovoru za BHRT.


Nerealizovan Plan rasta

BiH je trenutno jedina zemlja u regionu koja nije ispunila uslove za Plan rasta EU, iako su, kako Soreka ističe, milijarde eura još uvijek na raspolaganju.

“Moramo procijeniti koliki je interes i kapacitet BiH da učestvuje. Trenutno tog puta nema.”


Kritika upućena rukovodstvu RS

Soreka je naglasio da se rukovodstvo Republike Srpske okrenulo Rusiji, umjesto da obilježava Dan Evrope.

“Svrstali su se na stranu agresora. Umjesto EU vrijednosti – okreću se suprotnom pravcu.”

Dodao je da će EU napraviti vlastite procjene i nastaviti s naporima da BiH vrati na evropski kolosijek.


Sankcije Dodiku još bez saglasnosti svih članica

⚖️ Iako Evropska unija posjeduje pravne mehanizme za sankcionisanje pojedinaca poput Milorada Dodika, neke članice još uvijek blokiraju provedbu.

“Pozvali smo one koji žele djelovati samostalno da to i učine”, zaključio je Soreka

Check Also

UPOZORENJE! U BiH sutra stiže nova jaka oluja – očekuju se led, jak vjetar i grmljavina

Nakon kratkog predaha od vremenskih nepogoda, Bosnu i Hercegovinu sutra (petak, 23.5.) ponovo zahvata snažan …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)