Mađarski premijer Viktor Orban izdao je danas ozbiljno upozorenje tokom govora na Konferenciji konzervativne političke akcije (CPAC) u Budimpešti, ističući da se Evropa ubrzano reorganizuje za rat, te da Mađarska neće pristati na ulogu novog istočnog fronta.
“Ne želimo ratnu Evropu, ni članstvo Ukrajine u EU. Ubrzano pristupanje Kijeva koristi se kao izgovor za ratnu transformaciju kontinenta”, rekao je Orban, prenosi Tanjug pozivajući se na mađarsku agenciju MTI.
“Želimo Evropu hrišćanske kulture i bez straha”
Orban je naglasio razliku između “proratne liberalne agende” i “patriotskog plana”, ističući da patriote žele:
-
mir,
-
suverenitet,
-
škole na nacionalnim osnovama,
-
sigurne ulice i naselja bez straha.
“Želimo Evropu ponosnih naroda, a ne birokratsku uniju koja gubi identitet”, kazao je mađarski premijer.
“Moramo vratiti slobodu narodu”
Pozvao je na zaštitu političkih i intelektualnih sloboda, poručivši da sloboda mišljenja, govora i politike mora biti vraćena građanima.
Oštro protiv Brisela: “Oni su proratni, ne samo liberalni”
Orban tvrdi da je najveći problem proratna orijentacija Evropske unije, a ne samo liberalna vlast u Briselu.
“Dok se SAD konačno okreću miru, Brisel ostaje tvrdoglavo okrenut ratnoj retorici,” rekao je.
Izvor: Republika.rs