Svemirska letjelica SpaceX-a Elona Muska snimljena je kamerom kako eksplodira i pada nazad na Zemlju u svom drugom neuspjelom pokušaju ove godine da rasporedi probne satelite.
Nažalost, SpaceX-ov svemirski brod Starship ni ovog puta nije imao sreće – manje od 10 minuta nakon što je jučer (3. marta) poletio iz baze Starbase u Teksasu u 17:30 po lokalnom vremenu, došlo je do problema, izgubio je kontakt s kontrolom leta i raspao se u komade.
Probni let bio je ukupno osmi test Starshipa, ali drugi pokušaj ove godine da rasporedi probne satelite. Kasnije tokom dana, SpaceX je na svojoj web stranici objavio izvještaj s analizom testa.
U izvještaju je navedeno da je raketni nosač Super Heavy “uspješno upalio svih 33 Raptor motora i podigao Starship kroz nominalnu fazu prvog stepena leta” te da je “otprilike dvije i po minute nakon poletanja, Super Heavy isključio sve osim tri Raptor motora, kako je planirano za vruću separaciju stepena”.
Međutim, iako je Super Heavy uspješno ponovo upalio 11 od 13 planiranih Raptor motora i izveo “boostback sagorijevanje” kako bi se vratio na lansirnu lokaciju, njegov uspon potom je krenuo neočekivanim tokom.

Izvještaj navodi: “Prije završetka faze sagorijevanja pri usponu, došlo je do snažnog događaja u stražnjem dijelu Starshipa, što je rezultiralo gubitkom nekoliko Raptor motora. To je, zauzvrat, dovelo do gubitka kontrole nad orijentacijom letjelice i na kraju do prekida komunikacije sa Starshipom.”
Ovaj incident uzrokovao je i “brzu neplaniranu dezintegraciju” letjelice, kao i gubitak kontakta s kontrolom leta. U izvještaju se dodaje: “Posljednji kontakt sa Starshipom ostvaren je otprilike devet minuta i 30 sekundi nakon poletanja.”
Prema izvještaju BBC-a, neuspjeh misije nakratko je prizemljio letove na nekim aerodromima na Floridi, uključujući one u Miamiju i Orlandu.
Na društvenim mrežama pojavili su se snimci na kojima ljudi s Bahama primjećuju kako se krhotine letjelice raspadaju na nebu iznad njih, a neki su naveli da su potražili zaklon.
Neuspjeh je zabilježen u brojnim objavama na društvenim mrežama, uključujući videozapis na Twitteru koji prikazuje užarene dijelove rakete kako padaju nazad na Zemlju. U opisu snimka stoji: “Da NASA ima stopu neuspjeha kao SpaceX, Elon Musk bi otpuštao sve zaposlene, a Kongres bi tražio objašnjenje gdje nestaje sav novac.”
Beta feature
If NASA had the failure rate SpaceX does, Elon Musk would be firing everyone and Congress would be demanding to know where the money is going. pic.twitter.com/FnRTNQCE6S
— _ (@SundaeDivine) March 7, 2025
SpaceX je na svojoj Twitter stranici objavio: “Naš tim je odmah započeo koordinaciju sa sigurnosnim zvaničnicima kako bi proveo unaprijed planirane mjere u slučaju vanredne situacije.”
Na njihovoj web stranici navedeno je da je svemirska letjelica “letjela unutar predviđenog koridora lansiranja kako bi zaštitila javnost na tlu, vodi i u zraku.”
Također, SpaceX je istakao da su “odmah započeli koordinaciju s FAA, ATO (kontrolom zračnog saobraćaja) i drugim sigurnosnim zvaničnicima radi sprovođenja unaprijed planiranih vanrednih mjera.”
Beta feature
#SpaceX #Starship we are taking cover here in the Ragged Islands, Bahamas. Cross your fingers for us! pic.twitter.com/ncwGcFhC1B
— GeneDoctor (@GeneDoctorB) March 6, 2025
“Svi preživjeli ostaci pali su unutar unaprijed određene zone za odgovor na krhotine. U ostacima nema toksičnih materijala, a ne očekuju se značajni utjecaji na morske vrste ili kvalitet vode,” navedeno je u izvještaju. Također, svi koji primijete moguće ostatke letjelice pozvani su da kontaktiraju lokalne vlasti.
SpaceX je zaključio: “Analizirat ćemo podatke s današnjeg probnog leta kako bismo bolje razumjeli osnovni uzrok problema. Kao i uvijek, uspjeh dolazi iz onoga što naučimo, a današnji let će nam pružiti dodatne lekcije za poboljšanje pouzdanosti Starshipa.”

“Kod testa poput ovog, uspjeh dolazi iz onoga što naučimo, a današnji let će nam pomoći da poboljšamo pouzdanost Starshipa. Provodit ćemo temeljitu istragu u koordinaciji s FAA i implementirati korektivne mjere kako bismo unaprijedili buduće probne letove Starshipa.”
Via/Izvor: Unilad, Fazon.info
Beta feature