Dodik poručio Bošnjacima i Hrvatima: Ne mrzimo vas, ali nećete nam biti gospodari

Dodik poručio Bošnjacima i Hrvatima: Ne mrzimo vas, ali nećete nam biti gospodari

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik održao je oštar i direktan govor u Narodnoj skupštini RS povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dodik je govorio o položaju RS u okviru BiH, te poslao otvorene poruke Bošnjacima, Hrvatima i Srbima.

Bošnjacima je poručio:

“Prihvatite Bosnu i Hercegovinu dogovora i sporazuma. Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podanika. Poštujte legitimne predstavnike Srba i Hrvata. Ne mrzite. Dogovorite se s nama i Hrvatima – ali održite taj dogovor.”

Dodao je i oštriju poruku:

“Nećete nas poraziti. Poštujte i prihvatite RS, da bismo mi prihvatili BiH. Ne mrzimo vas, ali vas nećemo za gospodare – pogledajte kakvi ste sebi.”

Hrvatima je poručio:

“Teška nam je istorija. Niko nije nevin. Mi ćemo podržati vaše ciljeve kao konstitutivnog naroda. Ovdje broj nije važan – važno je pravo.”

Srpskom narodu poslao je poruku jedinstva i pozvao na odbacivanje svih zahtjeva protiv RS:

“Mi smo suveren narod. Znamo šta je RS. Znamo da je dogovor ključan za mir.”

Dodik je ponovio stav da se zalaže za direktne pregovore između RS i Federacije BiH, s ciljem povratka na izvorni Dejton, bez secesije, ali uz “jasne političke temelje”.

Govor je završio uz poruku:

“Živjela RS i živjela Srbija!”

Check Also

Obaveštavamo rodbinu i prijatelje..: Posljednje pozdrave upućuju svi – napustio nas je

Gubitak prijatelja: emotivna borba javne ličnosti Gubitak bliske osobe predstavlja jedan od najtežih emocionalnih izazova …

Odgovori