Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik održao je oštar i direktan govor u Narodnoj skupštini RS povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dodik je govorio o položaju RS u okviru BiH, te poslao otvorene poruke Bošnjacima, Hrvatima i Srbima.
Bošnjacima je poručio:
“Prihvatite Bosnu i Hercegovinu dogovora i sporazuma. Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podanika. Poštujte legitimne predstavnike Srba i Hrvata. Ne mrzite. Dogovorite se s nama i Hrvatima – ali održite taj dogovor.”
Dodao je i oštriju poruku:
“Nećete nas poraziti. Poštujte i prihvatite RS, da bismo mi prihvatili BiH. Ne mrzimo vas, ali vas nećemo za gospodare – pogledajte kakvi ste sebi.”
Hrvatima je poručio:
“Teška nam je istorija. Niko nije nevin. Mi ćemo podržati vaše ciljeve kao konstitutivnog naroda. Ovdje broj nije važan – važno je pravo.”
Srpskom narodu poslao je poruku jedinstva i pozvao na odbacivanje svih zahtjeva protiv RS:
“Mi smo suveren narod. Znamo šta je RS. Znamo da je dogovor ključan za mir.”
Dodik je ponovio stav da se zalaže za direktne pregovore između RS i Federacije BiH, s ciljem povratka na izvorni Dejton, bez secesije, ali uz “jasne političke temelje”.
Govor je završio uz poruku:
“Živjela RS i živjela Srbija!”
data-nosnippet>