Žandarmerija, naoružana dugim cijevima nije zauzela prostorije SIPA u Banjaluci, zaposleni iz Republike Srpske nisu masovno napustili ovu agenciju i pohrlili u MUP RS i sve se svelo na jednu uredbu i dva saopštenja.
Tako je, bar za sada, završila drama, koja je jutros potresla Banjaluku, proširila se Republikom Srpskom i Bosnom i Hercegovinom i mnoge starije građane podsjetila na 1992. godinu, piše banjalučki portal Srpskainfo.
Službenici SIPA u sjedištu agencije u Banjaluci, dobili su jutros od šefova usmenu naredbu da napuste radna mjesta jer će “doći Žandarmerija MUP RS“.
Kontroverzna naredba je uslijedila, piše Srpskainfo, nakon što je Narodna skupština RS, usvojila zakone kojima se na teritoriji RS zabranjuje rad “vanustavnim institucijama BiH”, a Milorad Dodik, kao predsjednik Republike Srpske, potpisao ukaz o proglašenju tih zakona.
Na ovoj listi nepoželjnih je i SIPA, kao i Sud BiH, koji je nedavno, nepravosnažno osudio Dodika na godinu dana zatvora i 6 godina zabrane obavljanja javne funkcije.
Plata manja i do 500 KM
Zaposleni su napustili zgradu SIPA u Banjaluci, ali nisu bili baš oduševljeni ovakvim razvojem događaja.
Pozivi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da napuste Agenciju SIPA i pređu u MUP RS nisu ih naročito impresionirali.
Foto: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
“Nisam lud da pređem u MUP, jer ne znam šta me tamo čeka. Jedino znam da su plate za iste ili slične poslove manje čak i do 500 KM”, kazao je sagovornik Srpskainfo, koji je dugogodišnji policijski profesionalac.
Zaposleni u Regionalnoj kancelariji SIPA u Banjaluci bili su ogorčeni i što su, bez pisane naredbe, pečata i potpisa, istjerani iz svojih kancelarija.
“Osjećamo se kao go*no, jer ispada da se bojimo policije, a kriminalci se ne boje. Ne znamo kuda ovo vodi, ali nije u redu”, izjavio je sagovornik Srpskainfo.
I dok su se zaposlenici SIPA pitali “kud to vodi”, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS se konačno javno oglasilo. Žandarmeriju nisu spominjali, a ni “preuzimanje” zgrade, koja je “jedan kroz jedan” vlasništvo Agencije SIPA, ali su javno pozvali radnike Agencije SIPA iz Republike Srpske da pređu u MUP RS.
Spremni na gomilanje kadrova
“Ministarstvo je već primilo zahtjeve radnika radnike SIPA iz Republike Srpske za preuzimanje, čiji se status u Ministarstvu unutrašnjih poslova reguliše uredbom”, poručili su iz MUP RS.
Foto: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Matematika, međutim, nije baš povoljna po zagovornike “protjerivanja” Agencije SIPA i prelaska zaposlenih u MUP RS.
Iz više izvora je za Srpskainfo potvrđeno da je zahtjev za prelazak u MUP RS podnijelo svega nekoliko ljudi, i to ne zbog Dodikovog poziva i saopštenja MUP RS, nego iz sasvim drugih razloga.
“Niko od oko 300 Srba zaposlenih u Agenciji SIPA nije poslušao Dodikov ‘patriotski’ apel”, kazao je jedan od sagovornika Srpskainfo.
Zanimljivo je i šta sve piše u famoznoj Uredbi o preuzimanju radnika SIPA, koja je danas stupila na snagu.
U tom aktu Vlade RS se, između ostalog, navodi da radnici koji prelaze u MUP treba da dostave dokaze o plati, te o činu koji su imali u SIPA, ukoliko se radi o policajcima.
MUP RS će ih, kako se navodi, “preuzeti i u roku od 30 dana ih rasporediti na poslove i radne zadatke”. MUP je, izgleda, spreman da primi sve “izbjeglice” iz SIPA, pa šta košta da košta. Nije isključeno ni gomilanje nepotrebnih kadrova.
“Isključivo u cilju realizacije ove uredbe, dozvoljeno je preuzimanje i raspoređivanje radnika i na radnamjesta u ministarstvu koja nisu upražnjena”, navodi se u uredbi.
Ipak, zaposleni u Agenciji SIPA se ne otimaju da pređu u MUP RS i strpljivo čekaju ponedjeljak da ponovo krenu na posao. Jer, žandarmerija se nije pojavila, niko nije preuzeo zgradu, a osim saopštenja MUP RS i Uredbe Vlade RS o “preuzimanju” radnika SIPA do kraja burnog radnog dana se izrodilo još jedno saopštenje.
Nakon što je direktor SIPA Darko Ćulum satima izbjegavao novinare i javnosti se obratio samo šturom izjavom da je u sjedištu Agencije u Istočnom Sarajevu “stanje redovno”, te da pripadnici MUP RS “uopšte nisu dolazili pred Regionalnu kancelariju Banjaluka”, Agencija se i zvanično oglasila saopštenjem u kojem su – ponovljene Ćulumove riječi.
Na kraju balade, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je donio je privremenu mjeru, kojom je suspendovao zakone koji su nedavno doneseni u Republici Srpskoj, a kojima se, između ostalog, zabranjuje rad SIPA u RS.
Oni koji duže prate turbulentne društvene i političke prilike u BiH kažu da se ovakve situacije u pravilu dešavaju petkom, kako bi se preko vikenda situacija “razbistrila”.
Izvor: Slobodna Bosna
Beta feature