Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian upozorio je da bi prijestonica Teheran mogla biti evakuirana ako uskoro ne padne kiša, jer se zemlja suočava s najtežom krizom vode i energije u modernoj historiji.
„Ako do kraja novembra ne bude padavina, bićemo prisiljeni uvesti restrikcije vode. A ako se suša nastavi, morat ćemo evakuirati Teheran“, izjavio je Pezeshkian, prenosi poluzvanična agencija SNN.ir.
Predsjednik je stanje opisao kao „izuzetno kritično“, naglasivši da su akumulacije oko Teherana na najnižem nivou u posljednjih 60 godina. Grad je već ušao u šestu uzastopnu godinu suše, a neke brane trenutno sadrže manje od 10 posto svog kapaciteta.
Zamjenik ministra energetike Mohammad Javanbakht potvrdio je da je brana Latyan, jedna od ključnih akumulacija za snabdijevanje grada, popunjena tek oko 9%, odnosno sa svega devet miliona kubnih metara vode.
Teheran, grad s više od 9 miliona stanovnika, ovisi o hidroenergiji, ali su rijeke i močvare presušile, što je dovelo do gašenja pojedinih elektrana zbog nedostatka rashladne vode.
Vlasti su stanje ocijenile kao „bez presedana“, dok stručnjaci upozoravaju da su godine pogrešnih razvojnih politika doprinijele krizi. Industrijski pogoni koji troše ogromne količine vode, poput čeličana i cementara, smješteni su u sušnim regijama umjesto na obali, gdje bi mogli koristiti desalinizovanu morsku vodu.
Uz to, poljoprivreda troši oko 80% ukupnih zaliha slatke vode, najčešće kroz zastarjele i neučinkovite sisteme navodnjavanja. Time se dodatno iscrpljuju podzemne vode, a nestašice struje postaju sve češće.
Ekološke posljedice su dramatične – pješčane i slane oluje sve češće pogađaju veće gradove, dok je jezero Urmija, nekada jedno od najvećih slanih jezera na svijetu, gotovo potpuno presušilo, ostavljajući za sobom ogromne slane ravnice koje ugrožavaju zdravlje stanovništva.
Iranske vlasti sada razmatraju premještanje industrije ka priobalnim područjima i ubrzano ulaganje u alternativne izvore energije kako bi se ublažila prijeteća katastrofa.
data-nosnippet>