Poslodavci upozoravaju: Ekonomija ne može izdržati rast minimalne plate

Najava predsjednika RS Milorada Dodika da će od početka 2026. godine minimalna plata iznositi 1.100 KM za radnike sa srednjom spremom, a 1.400 KM za zaposlene s visokom stručnom spremom, izazvala je burne reakcije među poslodavcima.

Plan predviđa i da prosječna primanja do kraja naredne godine dostignu 1.000 eura, ali privrednici upozoravaju da bi povećanje od oko 22% moglo imati ozbiljne posljedice po ekonomiju.

Unija poslodavaca RS ističe da privreda već bilježi pad proizvodnje i zaposlenosti te da bez poreskih rasterećenja i suzbijanja sive ekonomije ovaj teret neće biti izdrživ.

„Treću godinu zaredom imamo pad industrijske proizvodnje i pad zaposlenosti u industriji. Novi rast minimalne plate mogao bi dodatno urušiti konkurentnost i dovesti do gubitka radnih mjesta, naročito u prerađivačkoj industriji“, upozorio je Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS.

Podsjetimo, slična odluka u Federaciji BiH već je imala posljedice – samo u prva dva mjeseca 2025. bez posla je ostalo više od 6.300 radnika.

Poslodavci naglašavaju i da bi ovakav potez mogao izazvati talas novih poskupljenja, jer rast plata bez rasta produktivnosti najčešće vodi ka inflaciji.

Konačni efekti najavljenog povećanja pokazat će se u narednim mjesecima, ali već sada se otvara pitanje – može li privreda Republike Srpske izdržati ovakav udar?


Check Also

KUM ZORICE BRUNCLIK SAOPŠTIO POTRESNE VESTI O NJENOM STANJU: Mnogo je ozbiljno, plakao sam bar deset puta!

Hasan Dudić otvoreno o zdravstvenom stanju Zorice Brunclik: “Molim se da sve bude kako treba” …

Odgovori