U teškim poplavama koje su pogodile grad Mokwa u nigerijskoj saveznoj pokrajini Niger, smrtno je stradalo najmanje 151 osoba, dok je više od 3.000 ljudi ostalo bez doma, saopćile su lokalne vlasti u subotu.
Prema riječima Ibrahima Hussainija, portparola Agencije za upravljanje vanrednim situacijama, obilne kiše koje su počele u srijedu navečer izazvale su razaranje velikih razmjera. Voda je odnijela stotine kuća, ključne puteve i dva mosta, a tri čitave zajednice su potpuno sravnjene sa zemljom.
“Trenutni broj poginulih iznosi 151. Pogođeno je 503 domaćinstava, a 3.018 osoba je raseljeno. Tri zajednice su u potpunosti uništene”, izjavio je Hussaini.
Grad Mokwa je važna trgovačka tačka koja povezuje proizvođače hrane sa sjevera sa potrošačima i trgovcima sa juga zemlje. Uništenje infrastrukture predstavlja ogroman humanitarni i ekonomski izazov.
Reakcija vlasti i mjere pomoći
U cilju odgovora na katastrofu, Nacionalna agencija za vanredne situacije održala je krizni sastanak s partnerima u regiji. Fokus sastanka bio je na unapređenju kapaciteta za odgovor u vanrednim situacijama kroz kampanju “Jačanje otpornosti, unapređenje pripremljenosti i odgovora”.
Predsjednik Nigerije, Bola Tinubu, naredio je hitno angažovanje agencija i sigurnosnih snaga na terenu, s ciljem pojačanih operacija traganja i spašavanja.
Al menos 115 personas han muerto y decenas más siguen desaparecidas debido a unas inundaciones sin precedentes en el centro de Nigeria, tras lluvias torrenciales que arrasaron viviendas y desplazaron a miles en el municipio de Mokwa, a orillas del río Níger.
Las autoridades y… pic.twitter.com/KyFMN6bEQj
— Noticiero El Salvador (@NoticieroSLV) May 31, 2025
“Odgovor vlade mora biti brz i efikasan. Svaki život je dragocjen”, poručio je Tinubu.
Poplave su u posljednjim godinama postale sve učestaliji problem u Nigeriji, a klimatske promjene dodatno pojačavaju njihov intenzitet i razorno djelovanje.
Izvor: Vijesti.ba
data-nosnippet>