Višković: Značajan ekonomski rast i pozitivni trendovi u Republici Srpskoj
Na današnjoj tematskoj sjednici Vlade Republike Srpske, premijer Radovan Višković iznio je pregled ključnih ekonomskih pokazatelja, ističući značajan rast BDP-a, povećanje iznosa prosječne plate i penzije, kao i smanjenje javnog duga.
Rast BDP-a i izvoz
Višković je naveo da je BDP po glavi stanovnika porastao sa 9.304 KM u 2018. na 14.429 KM u 2023. godini, dok se za 2024. očekuje da premaši 15.300 KM, što predstavlja ukupno povećanje od preko 65%.
Premijer je dodao da je kumulativna stopa inflacije za isti period iznosila 24%, te istakao da je izvoz premašio pet milijardi KM, uz pokrivenost uvoza izvozom koja nije padala ispod 69%.
Direktne strane investicije i zaposlenost
Višković je posebno naglasio rast direktnih stranih investicija, koje su dostigle učešće od 6,7% u BDP-u za 2023. godinu.
Također, broj zaposlenih povećan je sa 266.000 na 289.000, što je rast od 10%.
Rast plata i penzija
Prosječna neto plata porasla je na 1.404 KM do kraja 2024. godine, što je povećanje od 64% u odnosu na prethodne godine.
Istovremeno, prosječna penzija je porasla sa 361 KM na 593 KM.
Smanjenje javnog duga
Premijer je zaključio da je javni dug RS smanjen i sada iznosi 34,2% BDP-a, dok je opći dug entiteta također u padu.
“Rast BDP-a u Republici Srpskoj bio je konstantan, izuzev pandemijske 2020. godine, a prema mnogim pokazateljima, riječ je o drugom najvišem rastu u regiji, odmah nakon Srbije,” istakao je Višković.
Zaključak
Iz iznesenih podataka, Vlada RS tvrdi da su ekonomski trendovi pozitivni, uz porast ključnih makroekonomskih pokazatelja i smanjenje zaduženja. Fokus za naredni period, poručeno je, biće na održavanju stabilnog rasta, povećanju konkurentnosti privrede i privlačenju novih investicija.